Літні волонтерські табори в НПП “Слобожанський”

 З червня по вересень цього року громадський рух “Друг природи” та ГО“Спілкування без кордонів” провели на території НПП “Слобожанський” 4 екологічні волонтерські табори, метою яких було розвинення інфраструктури Парку, розвиток волонтерського руху та екологічна освіта молоді.
Проект був відкритий для молоді з усієї України та зібрав на Краснокутщині волонтерів із Луганської, Донецької, Одеської, Сумської, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької областей. 60 хлопців та дівчат віддали свій вільний час на захист природи. Були й такі, що приїжджала на декілька змін поспіль та брали на себе відповідальні завдання, допомагаючи в організації таборів.
Учасники таборів просиналися під спів вранішніх пташок, збирали запашні трави, гриби та ягоди. Постійними гостями табору були білки,  дрізд співочий, ласки, миші та інші дрібні лісові гризуни, вечорами було чутно крики лисенят. Волонтери завзято виконали поставлені перед ними завдання, радіючи результатам своєї роботи; відвідали найцікавіші куточки Парку; підтягли свої знання з краєзнавства та біології, отримали базові навички з туризму та альпінізму, навчилися працювати з деревом та жити на природі без шкідливого впливу на навколишнє середовище.
Перші три табори пройшли у лісі, далеко від цивілізації. Волонтери потрапили в  дикі умови, де альтернативою загазованому душному місту стала дика природа із чистим повітрям, Інтернету та гаждетам -  живе спілкування, електриці з розетки -  сонячні батареї та ліхтарики, клубам та кафе -  вечірні концерти, барабанні джеми та задушевні розмови біля ватри, їжі з супермаркетів та фаст-фуд кіосків - власноруч приготована на вогні вегетаріанська їжа та натуральні, корисні смаколики, пральним машинам та агресивній побутовій хімії - тази з озерною водою, сода і гірчиця...
Під час першого табору у дружній співпраці із працівниками Парку волонтерами було створено наметове еко-містечко із кухнею, компостними туалетами, літніми душами, декількома альтанками для бесід та освітніх заходів, поставлено інфо-стенд, облаштовано місце для посиденьок коло вечірнього багаття, питне джерело та збудований місток для купання в лісовому озері. Це місце має стати літнім центром неформальної екологічної освіти, де відбуватимуться туристичні, природоохоронні та рекреаційні заходи, які можуть організовуватися, як Парком, так і громадськими об’єктами, чи активістами.


Під час другого та третього таборів волонтери мали дуже нелегке завдання - прокласти 12 кілометровий еко-туристичний маршрут від гідрологічної пам’ятки “Чернещина” до унікальної історичної споруди - Співочі тераси. 20 днів кипіла робота, було розчищено та розрівняно місце майбутньої стежки, марковано дерева, споруджено та встановлено на маршруті малі архітектурні форми (інформаційні стенди, альтанки, лави, вказівники, туалет та ін.), встановлено містки для пішого переходу.


 Четвертий, останній, табір пройшов на території Наталіївського парку (колишньої садиби цукрового магната та мецената - Харитоненка) і мав на меті розробку та втілення нового дизайну презентаційної зали Парку (тематичний розпис стін, створення “лісових” книжкових поличок, карнізу для експозицій), придбання і встановлення проектору, стільців та столів, а також прокладання еко-стежки “Мурафська дача” (3 км.) через вікову діброву, вздовж берега р. Мерчик.
Із гордістю можемо сказати, що табори пройшли “на ура!”, лишивши в пам’яті приємний присмак літа, запах ватри та бажання повернутися у НПП “Слобожанський” наступного року!

Літні волонтерські еко-табори було проведено у межах проекту "Національний парк як осередок підвищення екологічної свідомості молоді" (пiдтриманий Швейцарським бюро спiвробiтництва).

Дописати коментар